پیشگیری از اعتیاد جوانان

منطقه ۷،  3960427001
پیشگیری از اعتیاد جوانان

جوانان و اعتیاد

اعتیاد یکی از معضلات بزرگ اکثر جوامع بخصوص کشور ما است ومسئله بسیار مهمی است. و قشر جوان مانیز با این مسئله درگیرند و درمعرض خطر آن می باشند. متاسفانه مساله اعتیاد عامل بزهکاریهای فراوانی از جمله : دزدی ، جنایت ، طلاق و...  بوده ، لذا بر آن شدم که مطالبی درباره علل اعتیاد جوانان و چند راهکار برای خوانندگان بخصوص والدین محترم دراین مقاله بازگو کنم .

موارد زیادی در بروز اعتیاد درجوانان دخیل است وما به چند نکته مهم آن اشاره می کنیم:

عامل ژنتیک :
توارث، یک عامل احتمالی در سوءمصرف مواد است. تحقیقات متعدد نشان داده است که مغز انسان مواد روان‌گردان می‌سازد. برای نمونه داروهای آرام‌بخش که در بیرون از بدن انسان ساخته می‌شوند با مواد آرام‌بخش تولید شده در درون بدن مشابهت دارند. موادی که به هروئین شبیه است و در داخل بدن ساخته می‌شود آندروفین نام دارند. تحقیقات بر روی راه‌های عصبی آناتومیک، احتمال ارتباط بین وابستگی داروئی و گرایش ژنتیکی را تقویت می‌کند.
بر همین اساس، ممکن است یک اختلال ارثی یا بیولوژیک باعث نقص در فرد شود که با مصرف موادمخدر این نقص جبران می‌شود

عوامل خانوادگی :

خانواده اولین مکان رشد شخصیت، باورها و الگوهای رفتاری فرد است که می‌تواند خود، منبعی برای تنش باشد. خانواده نه تنها در تعیین ارزش‌ها و شخصیت کودک دارای اهمیت است، بلکه به‌صورت غیرمستقیم به‌تدریج برساخت جامعه اثر می گذارد. حمایت افراطی والدین از فرزندان و رفتارهای اجتماع ستیز والدین، زمینه‌های ناسالم روانی و احتمال گرایش افراد را به اعتیاد فراهم می‌کند .
در مطالعات متعدد مشخص شده است که دلبستگی ضعیف به مادر و وجود پدر ناآرام و سهل‌انگار در دوران کودکی احتمال آن که نوجوانان را به مصرف الکل و موادمخدر سوق دهد بسیار زیاد است.

مدرسه دومین سازمان اجتماعی است که در ساختار شخصیتی نوجوانان سهم مهمی را ایفا می‌کند. آگاهی مربیان نسبت به اصول بهداشت روانی در شکل‌گیری صحیح شخصیت کودکان اثر دارد. عواملی چون بی‌توجهی اولیاء مدرسه به مصرف مواد، استرس‌های شدید تحصیلی، عملکرد تحصیلی ضعیف، ترک تحصیل، ورود به مدرسه جدید و احساس انزوای اجتماعی، بی‌علاقگی به فعالیت‌های مدرسه، عدم نظارت و کنترل کافی مسئولین مدارس بر دانش‌آموزان، مدیریت ضعیف مدارس و... از جمله عواملی محیطی تأثیرگذار در گرایش فرد به اعتیاد هستند..

عوامل مرتبط با نوع نگرش افراد به مواد:
معمولاً افرادی‌که دارای نگرش و باور مثبت به موادمخدر هستند، احتمال بیشتری برای گرایش به سمت اعتیاد دارند. بعضی از افراد با داشتن باورهای غلطی همچون: ”مصرف این مواد باعث رفع دردهای جسمی و خستگی می‌شوند و به کسب آرامش روانی و فراموشی مشکلات و گرفتاری‌ها کمک می‌نمایند و یا این‌که با مصرف چندبار مواد که کسی معتاد نمی‌شود و...“ به دام اعتیاد می‌افتند..

عواملی چون دوستان مصرف‌کننده مواد، عدم کنترل و نظارت کافی توسط والدین بر چگونگی انتخاب دوست فرزندان و... عواملی است که در گرایش فرد به معضل اعتیاد مؤثر است.

عوامل فرهنگی  همانند بی‌سوادی، عدم آگاهی به مسائل اجتماعی از جمله مضرات موادمخدر، آداب و رسوم و فرهنگ حاکم بر جامعه و منطقه ویژه جغرافیائی نقش مهمی را در گرایش افراد به موادمخدر ایفا می‌کند. همچنین احساس بیگانگی و دوری ازارزشهای جامعه و کم رنگ شدن مذهب با مصرف مواد ارتباط دارد.

طبق گفته قائم مقام سازمان بهزیستی در حال حاضر اعتیاد عامل ۴۰ درصد سرقت ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۶۵ درصد کودک آزاری و همسرآزاری، و بیش از ۷۰ درصد مبتلایان به ایدز، درصد بالایی از خودکشی و دیگرکشی، خشونت، فحشا و همچنین ۶۵ درصد بزهکاری کودکان و ۳۰ درصد کودک آزادی بنابر تحقیقات صورت گرفته در خانواده هایی روی می دهد که طلاق به علت اعتیاد یکی از والدین است. 

کارشناس پیشگیری از اعتیاد با استناد به نتیجه نگرش سنجی انجام شده عمده ترین عوامل مؤثر در معتاد شدن افراد را نداشتن شغل و کار و در دسترس بودن انواع مواد مخدر می دانند و مهاجرت جوانان روستایی به شهرها برای یافتن کارکه در بیشتر مواقع با عدم موفقیت همراه است وزمینه بروز اعتیاد را فراهم می کند.

در این فرایند برای کشور ما ضروریست که راه های پیشگیری از اعتیاد را به گروه های مختلف مردم بویژه جوانان و نوجوانان و خانواده ها از طریق مطبوعات رادیو، تلویزیون و رسانه های دیگر آموزش داده و از خطرات اعتیاد و نیز علائم و راه های پیشگیری از اعتیاد آن ها را آگاه کرد و شعار پیشگیری بهتر از درمان است باید در سرلوحه برنامه های وزارت بهداشت قرار گیرد .

بر اساس همین آگاهی ها یک برنامه برای پیشگیری صحیح از اعتیاد کودکان ونوجوانان برای والدین و مربیان  پیشنهاد می کنیم و آن اینکه :

* جوانان  نیاز به امنیت روانی  دارند.

* جوانان به تشویق وتائید نیاز دارند.

*  جوانان  به الگوهای واقعی و صحیح نیاز دارند.

*  جوانان نیاز به تحرک وتغذیه صحیح دارند.

*  جوانان نیاز به دوست وهمراه مطمئن داشته و محیطی که  نیازهای آنها را بفهمد.

*  جوانان نیاز به اهداف روشن دارند.

لازم است که شما والدین :

الف) مهارتهای تربیتی خود را افزایش دهید :
شما می توانید مهارتهای تربیتی خود را بازنگری کنید تا فرزندانی با اعتماد به نفس بالا تربیت کنید و به آن ها مهارتهای زندگی را بیاموزید، (توانایی نه گفتن،مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مشکل ، مهارت دوست یابی) و
قبل از این که فرزند شما اطلاعات مرتبط با مواد اعتیاد آور را به غلط از اطرافیان خود کسب کند، خود این نکات را به وی بیاموزید.

ب ) با فرزندان خود صحبت کنید
قبل از این که فرزند شما اطلاعات مرتبط با مواد اعتیاد آور را به غلط از اطرافیان خود کسب کند، خود این نکات را به وی بیاموزید. به او بگویید مواد چه خطراتی دارد وعواقب اعتیاد چیست؟معتاد کیست و علل شروع مصرف کدامند؟ و ... ولی دقت کنید عقاید خود را به زور به آن ها تحمیل نکنید.
 د ) زمان مناسبی را به گفت و گو اختصاص دهید. زیرا فرزند شما ارزش گفته های شما را با ارزش زمانی که به آن اختصاص داده اید برابر می داند.
 و) هنگام صحبت فرزندتان، عکس العمل تندی نشان ندهید زیرا بدین ترتیب امکان مکالمات صمیمانه بعدی را از بین خواهید برد.

ر) برای فرزاندانتان با رفتارهای مناسب الگوی خوبی باشید.

ج) گوش کردن را بیاموزید:
به حرفهایش خوب گوش دهید و به موقع صحبت کنید . فرزند خود را با گفتن این جملات که " چقدر جالب!!! من این را نمی دانستم و ..." به گفتن بیشتر تشویق کنید. به او بیاموزید تا مسائل روزمره و عقاید خود را با شما در میان بگذارد.

ح) ابراز عشق کنید
بهترین راه جلوگیری از رفتار ناشایست فرزندتان، این است که وقت بیشتری را با او صرف کنید. با او به رستوران، پارک، کوهنوردی، سینما و ... بروید.  و مهمتر از همه این که به او بگویید که دوستش دارید و رفتارهای مثبت اورا تشویق کنید. 

ی) صادق و مهربان باشید
با مهربانی شما فرزند شما می آموزد که هر گاه با یک مشکل اساسی رو برو شد، بلافاصله برای مشورت به شما مراجعه کند..

 

گرد آورنده : محمد کریمی   دبیر کانون جوانان خانه سلامت محله بهار